Reklama
 
← Powrót

Klasztory w Czechach

materiały prasowe
17/03/2013 23:11

Na terenie Czech znajdziemy ponad sto klasztorów. Wiele z nich zostało w ostatnich latach wyremontowanych. Niektóre klasztory oferują zakwaterowanie, miejscowe specjały gastronomiczne i piwo. Na turystów czekają także ciekawostki, na przykład unikatowa kopia Całunu Turyńskiego w Klasztorze w Broumovie.

Broumov_-_zakrystia_article
 
 
CzechTourism
Broumov - zakrystia

Klasztor na Břevnovie w okresie komunizmu został znacznie zniszczony. Po aksamitnej rewolucji benedyktynom udało się przy pomocy państwa i klasztorów zagranicznych odnowić budynki klasztorne i w roku 1993 mnisi mogli uroczyście świętować 1000-letnią rocznicę założenia klasztoru. Z tej okazji opactwo břevnovskie zostało podniesione przez papieża do rangi arcyopactwa. Podczas pobytu w Republice Czeskiej w roku 1997, papież Jan Paweł II osobiście odwiedził tutejszy klasztor. Na terenie obiektu możemy zwiedzić barokową bazylikę św. Małgorzaty, kryptę romańską z XI wieku i barokową prałaturę z Salą Terezjańską. Oprócz ciekawych budynków, znajdziemy tu także piękny ogród.

Klasztor Chotěšov możemy zwiedzać w każdą niedzielę od maja do września oraz podczas imprez. Od klasztoru prowadzi ścieżka edukacyjna „Przyroda i ludzie“, utworzona przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej Ametyst.

W romantycznej dolinie rzeki Střeli leży dawny klasztor cystersów Plasy. Przeszedł on w swych dziejach liczne przebudowy, z których najważniejszą jest przebudowa konwentu według projektu Santiniego i Dienzenhofera. W budynku konwentu otwarto nową ekspozycję barokową z biblioteką.

Klasztor na Strahovie zakonu premonstratensów został założony w roku 1140. Obecny barokowy charakter pochodzi z XVIII wieku. Na terenie klasztoru znajdziemy kościół Wniebowzięcia NMP, Strahovską Galerię Obrazów, Bibliotekę Strahovską i Salę Teologiczną.

Zespół klasztorny Rajhrad należy do najciekawszych obiektów zabytkowych na południowych Morawach. Klasztor, który przetrwał wiele wojen, został wspaniale odrestaurowany w pierwszej połowie XVIII wieku. Utworzono tu wówczas samodzielne opactwo. Kościół klasztorny św. Piotra i Pawła stanowi idealny przykład barokowej architektury Santiniego. W budynku konwentu znajduje się Muzeum Piśmiennictwa na Morawach.Tagi:  Rajhrad, Klasztor na Strahovie, Klasztor Chotěšov, Klasztor na Břevnovie


Broumov_-_zakrystia_thumbnail2
Praha_-_strahov_-_teologicky_sal__500x336__thumbnail2
Praha_strahov_-_strahovsky_klaster__354x500__thumbnail2

 

Drogi Użytkowniku Portalu PodrozeLiterackie.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których PodrozeLiterackie.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.

Komentarze dla tego artykułu zostały zamknięte← Powrót