Reklama
 
← Powrót

Powiedz mi, co jesz, a powiem Ci, kim jesteś … albo o naszej kuchni okiem mieszkańca zamorskiego kraju

materiały prasowe
12/02/2013 20:16

Rose Petal Jam: Recipes & Stories from a Summer in Poland („Dżem z płatków róży. Przepisy i historie z lata spędzonego w Polsce”)

Rose_petal_article
 
 

Jak pokazać prawdę o kraju czy regionie, jego barwy, aromaty, smaki? W jaki sposób przekazać bogactwo codzienności? – te zmysłami uchwycone w pamięci okruchy czasu, które malują pejzaż naszego życia, tu w Polsce? Tego zwyczajnego, codziennego, niby banalnego, a zarazem niepowtarzalnego, bowiem stanowiącego istotę tego, kim naprawdę jesteśmy. Czy to jest w ogóle możliwe?
Otóż możliwe! Wszystko to znalazło się w jednej publikacji: Rose Petal Jam: Recipes & Stories from a Summer in Poland („Dżem z płatków róży. Przepisy i historie z lata spędzonego w Polsce”). Ta wielobarwna książka w języku angielskim, autorstwa Beaty Zatorskiej i Simona Targeta, polsko-brytyjskiego małżeństwa osiadłego od lat w Australii, jest prawdziwym ewenementem na naszym rynku wydawniczym.

Co możemy w niej znaleźć? Pozornie nic szczególnego. „Zwyczajne” przepisy kucharskie, cytaty z polskiej poezji (Miłosz, Szymborska), jakieś wspomnienia z nostalgicznej podróży do miejsc dzieciństwa odwiedzanych po latach…. i wiele przepięknych fotografii. Ale nie dajmy się zwieść spisowi treści! Choć opis może brzmieć banalnie, ta książka – prawdziwa perełka pod względem edytorskim – jest faktycznie vademecum naszej codziennej tożsamości.

Dzięki lekkości każdej linijki, prostocie kulinarnych przepisów potraw, które na co dzień królują na naszych stołach, wysublimowanemu doborowi liryki polskiej oraz przebogatej szacie graficznej, publikacja ta ukazuje niebywałą prawdę o nas samych i naszym życiu.

Warto ją ofiarować każdemu cudzoziemcowi, niezależnie od narodowości, rasy czy kultury, gdyż powie o nas więcej niż tysiące słów. Pokaże naszą tradycję życia codziennego 2. połowy XX wieku. Taką, jaką wciąż pamiętamy, a która powoli zanika….

Warto ją ofiarować każdemu, kto pasjonuje się kuchnią świata. Bogactwo przepisów kulinarnych (ponad 100), prosty sposób opisu i bajeczna strona wizualna książki zostały docenione na świecie.

Warto ją wreszcie kupić dla siebie.

W 2012 publikacja otrzymała najwyższą nagrodę Gourmand International Awards w kategorii World Cuisine książek piszących o kuchni Europy Wschodniej.

Rose Petal Jam: Recipes & Stories from a Summer in Poland
Beata Zatorska i Simon Target
Wydawca: Tabula Books (2011)
Język: AngielskiTagi:  Rose Petal Jam, Beata Zatorska, Simon Target Wydawca: Tabula Books


Rose_petal_thumbnail2

 

Drogi Użytkowniku Portalu PodrozeLiterackie.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których PodrozeLiterackie.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.

Komentarze dla tego artykułu zostały zamknięte← Powrót