Reklama
 
← Powrót

Częstotliwości

20/01/2013 19:06

Wystawa Joanny Borkowskiej
Czas trwania wystawy: od 26 stycznia do 16 lutego 2013.
Miejsce: ul. Bałuckiego 19 m. 14
02-557 Warszawa

Untitled__2011__170cmx170cm__oil_on_canvas__joanna_borkowska_article
 
 
Untitled, 2011, 170cmx170cm, oil on canvas, Joanna Borkowska

JAG Projects przedstawia Częstotliwości, wystawę indywidualną malarstwa Joanny Borkowskiej. Termin częstotliwość oznacza powtarzalność jakiegoś zjawiska w określonym przedziale czasu i może odnosić się do dźwięku, fal elektromagnetycznych, w tym widzialnego promieniowania świetlnego, a nawet zapachu, tzn. wibracji na poziomie molekularnym. Częstotliwości są przejawem cyklicznego ruchu rzeczy widzialnych i niewidzialnych.

Na wystawie zobaczymy nowe obrazy, przedstawiające interpretację artystyczną częstotliwości. W tym przypadku tytuł odnosi się także do procesu twórczego, który był swego rodzaju eksperymentem, związanym z częstotliwością gestu. Aby uzyskać pożądany efekt, Borkowska zastosowała metodę wielokrotnego przelewania na płótno rozrzedzonej farby olejnej wymieszanej z pigmentami. Ten rodzaj pracy, do pewnego stopnia uzależniony od przypadku i specyfiki materiałów, znacznie różni się od dotychczas stosowanych przez artystkę technik, opartych na nakładaniu na płótno wielu warstw farby, tworzących fakturę i optyczny efekt trójwymiarowości. Mimo różnej metodologii i dynamiki malowania, elementami wspólnymi pozostają: rytm i tempo.

Podczas Częstotliwości będzie można obejrzeć wybór prac z ważniejszych projektów Borkowskiej, niepokazywanych wcześniej w Warszawie. Między innymi zobaczymy część audiowizualnego projektu “8/8” czyli osiem obrazów, których motywem są koła, nawiązujące w kolorystyce do widzialnego spektrum światła plus różowy. W tym projekcie artystka podejmuje problematykę, dotyczącą percepcji kolorów przez człowieka, skupiając się na jego fizjologicznej reakcji pod wpływem barw, w opozycji do kulturowo przypisywanych im znaczeń. Kolejny projekt “Wymiary”, w którego skład wchodzą 32 małe płótna oraz obrazy “Kosmiczne wrota” i “Z tamtej strony”, jest próbą zgłębienia przez artystkę zagadnień dotyczących konstrukcji Wszechświata oraz roli człowieka, jako istoty wielowymiarowej, który poprzez zdolność zwiększania swojej częstotliwości być może jest w stanie łączyć się z różnymi wymiarami.

Joanna Borkowska jest doktorem nauk politycznych. W latach 2001 – 2007 wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim historię myśli politycznej i stosunki międzynarodowe. Zrezygnowała z pracy na uczelni, żeby w pełni poświęcić się malarstwu, które od ponad dziesięciu lat jest jej największą pasją. Artystycznym debiutem Borkowskiej była wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie w 2009 roku. Następnie w 2010 jej prace można było zobaczyć w krakowskim CSW – Solvay. Wzięła także udział w Biennale we Florencji w 2009 roku, reprezentując województwo zachodniopomorskie, natomiast w 2010 została zaproszona na targi sztuki Art Monaco’10 oraz Step09, gdzie w Muzeum Narodowym Techniki i Nauki w Mediolanie zaprezentowała projekt indywidualny.

JAG Projects, wystawą Częstotliwości, ma przyjemność rozpocząć swoją działalność wystawienniczą w Warszawie. Informacji na temat wystawy oraz artystki udziela Jason Goldsmith.

JAG Projects
ul. Bałuckiego 19 m. 14
02-557 Warszawa
Godziny otwarcia: zapraszamy po wcześniejszym ustaleniu terminu
Tel. +48 601 489 574
jasonagoldsmith@gmail.com
http://www.artnet.com/galleries/home.asp?gid=425932044Tagi:  Joanna Borkowska, JAG Projects


Untitled__2011__170cmx170cm__oil_on_canvas__joanna_borkowska_thumbnail2

 

Drogi Użytkowniku Portalu PodrozeLiterackie.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których PodrozeLiterackie.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.

Komentarze dla tego artykułu zostały zamknięte← Powrót