Reklama
 
← Powrót

Południowe wybrzeże Republiki Dominikańskiej

goDominicanRepublic.com
27/05/2012 23:10

Zapraszamy Państwa na fascynującą podróż po południowym wybrzeżu Republiki Dominikańskiej. Będziecie Państwo mieli możliwość poznania różnych środowisk naturalnych, zapoznania się z niektórymi przyrodniczymi osobliwościami i rekordami, obserwowania rzadkich gatunków zwierząt i wyjątkowych okazów flory oraz poszerzenia swojej wiedzy o regionach, które dotychczas odwiedziła jedynie garstka turystów z naszego zakątka kuli ziemskiej.

Dominikana_article
 
 
goDominicanRepublic.com

Wyruszając z najbardziej popularnego ośrodka wakacyjnego Dominikany, Punta Cana morzem w kierunku południowo-zachodnim, dopłyniemy na wyspę Saona, prawdziwą perłę Morza Karaibskiego. Wyspa jest częścią parku narodowego, dlatego też dotrzeć na nią można tylko katamaranem lub łodzią motorową. Odwiedziny na wyspie umożliwią obserwowanie wielu różnych gatunków ptaków, zaś amatorzy nurkowania i snorkelingu będą mogli podziwiać najdziwaczniejsze zwierzęta morskie, w tym żółwie morskie.
Po powrocie na stały ląd kolejnym przystankiem naszej wędrówki przez południowe wybrzeże będzie ośrodek Bayahibe, który jest usytuowany wzdłuż białych plaż okolonych palmami. W przeszłości rejony te ze względu na rzekome złoża złota były intensywnie eksplorowane przez piratów, dziś przyjeżdżają tu turyści z całego świata i podziwiają przepiękne krajobrazy i malownicze zakątki niegdysiejszej wioski rybackiej.
Jeżeli jesteście Państwo miłośnikami sztuki, z pewnością docenicie Altos de Chavón, replikę XVI-wiecznego śródziemnomorskiego miasteczka. Budowę rozpoczęto w roku 1976 z inicjatywy Charlesa Bludhorna, prezesa Golf & Western Corporation, który postanowił wybudować miasteczko w prezencie urodzinowym dla swojej córki. W Altos de Chavón znajduje się kościół, restauracje, galerie, sklepy, dyskoteki, w wielu domkach znajdziemy dziś warsztaty i atelier artystów. Wiele osób przyciąga także tutejszy amfiteatr z pięcioma tysiącami miejsc. Jego działalność rozpoczęła się w roku 1982 koncertem Franka Sinatry i Carlosa Santany. Amfiteatr do dziś wykorzystywany jest do celów koncertowych.
La Romana jest trzecim co do wielkości miastem w państwie, a jednocześnie jednym z najbardziej popularnych wśród turystów miejsc. Oferuje bogate możliwości rozrywki i zdobywania wiedzy, odpoczynku oraz uprawianiu sportu.
Na wschód od stolicy państwa Santo Domingo droga prowadzi wśród nieskończonych łanów trzciny cukrowej, bujnej roślinności tropikalnej i w pobliżu takich centrów turystycznych jak: Boca Chica, Juan Dolio czy Guayacanes. Najbliżej metropolii, w odległości zaledwie 29 km znajduje się plaża Boca Chica. Stanowi popularne miejsce odpoczynku wielkiej rzeszy rodzimych mieszkańców, a także turystów zagranicznych. Wszystkim, którzy szukają plaży z autentyczną dominikańską atmosferą, można bez wahania polecić te rejony.
Pulsującym sercem nie tylko wybrzeża południowego, ale także całego państwa, jest stolica Santo Domingo zamieszkana przez 3 miliony ludności. W ramach kontynentu amerykańskiego dzierży palmę pierwszeństwa w wielu historycznych kategoriach. Miasto zostało założone w roku 1498 przez brata Krzysztofa Kolumba – Bartłomieja jako pierwsze miasto Nowego Świata. Centrum Santo Domingo stanowi tzw. dzielnica kolonialna, w której rozpoczęła się historia tego czarownego miasta. Wspaniałe ulice, po których stąpali Krzysztof Kolumb czy Francis Drake, muzea, kościoły i zabytki czekają na Państwa. Katedra i budynki uniwersytetu oraz szpitala, które były pierwszymi tego typu na kontynencie amerykańskim, zostały w roku 1990 wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Oprócz tego Santo Domingo chlubi się największym zagęszczeniem muzeów nie tylko w skali karaibskiej, ale także środkowoamerykańskiej. Muzeum Człowieka Dominikany, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Rodziny Dominikańskiej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Pałac i Latarnia Kolumba, Muzeum Larimaru, Muzeum Bursztynu czy Muzeum Porcelany to tylko niektóre z nich.
Kiedy zaspokoicie Państwo swoją tęsknotę za zdobywaniem wiedzy, będziecie mogli odreagować, robiąc zakupy lub odpocząć w którejś z przyjemnych restauracji Santo Domingo, o którym mówi się, że jest miastem, które nigdy nie zasypia. Przynajmniej jeden wieczór w Santo Domingo należy poświęcić na taniec. Pełne temperamentu merengue, namiętna salsa i liryczna bachata chwyci Państwa za serce.
Opuszczając Santo Domingo i ruszając dalej na zachód, wkrótce dotrzemy do Baní. Tutejsze wydmy stanowią nie lada atrakcję. Dalej na zachód krajobraz zmienia się i można podziwiać lasy, rzeki i wysokie góry. Rejon ten jest rzadko zamieszkany i niestety często omijany przez turystów. Coś dla siebie znajdą tu w szczególności miłośnicy motyli i ptaków.
Barahona jest centrum regionu południowo-zachodniego. Jest znana między innymi ze względu na kopalnię soli. Turystów przyciągają jednak przede wszystkim tutejsze wspaniałe plaże. Quemaito jest jedną z niewielu żwirowych plaż w Republice Dominikańskiej, San Rafael oferuje naturalne baseny tworzone przez wodę spływającą z gór, a i sama nazwa Paraíso (po polsku Raj) mówi sama za siebie.
Najbardziej wysuniętym na zachód przystankiem podczas naszej wędrówki będzie jezioro Enriquillo, największe słone jezioro na całych Karaibach o głębokości przekraczającej gdzieniegdzie 40 metrów, które jest zarazem najniżej położonym miejscem na Karaibach. Wraz z wysepką Cabritos tworzy podlegający ochronie park narodowy. Isla Cabritos to miejsce niegościnne dla ludzi, zamieszkiwane za to przez setki krokodyli, legwanów i flamingów różowych.
Wśród majestatycznych gadów nasza wyprawa po południowym wybrzeżu dobiega końca. Po drodze z pewnością przekonaliśmy się, że Republika Dominikańska nie jest tylko miejscem niekończących się białych plaż, ale oferuje także miejsca, które pozostaną w sercach wszystkich miłośników historii i wielbicieli przyrody. Republika Dominikańska oferuje wszystko to, o czym Państwo marzycie, bez względu na to, jakie są Państwa preferencje, życzenia i upodobania.

O Republice Dominikańskiej
Republika Dominikańska należy do najbardziej ulubionych destynacji turystycznych na Karaibach, a zajmuje około dwóch trzecich wyspy zwanej kiedyś Hispaniola (Haiti), która leży na południowy-wschód od Florydy. Jest to po Kubie drugie co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim, w którym mówi się po hiszpańsku i posiada bardzo urozmaicony krajobraz. Znajdują się tutaj niekończące się dziewicze plaże, tropikalne dżungle i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej się rozwijających gałęzi gospodarki w kraju. Republika Dominikańska posiada pięć głównych okręgów turystycznych, do których należą: Puerto Plata – Cabarete – Sosua, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas, Boca Chica – Juan Dolio i Punta Cana.Tagi:  Dominikana, Punta Cana


Dominikana_thumbnail2

 

Drogi Użytkowniku Portalu PodrozeLiterackie.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których PodrozeLiterackie.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
(max. 70 znaków)


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Odpowiedź na poniższe pytanie przekonuje nas że nie jesteś robotem, tylko kochanym czytelnikiem PodrozeLiterackie.pl

Który mamy rok? (cztery cyfry)

 
Tę odpowiedź pozostaw pustą:

 ← Powrót