Reklama
 
← Powrót

Tydzień Mozartowski

salzburg.info
10/01/2012 21:22

27.01. – 05.02.2012
Zimowy festiwal muzyki klasycznej w Salzburgu

_gallery_gesamtansicht_tsg-016_article
 
 
Tourismus Salzburg
Salzburg - panorama

Zimowym punktem kulminacyjnym salzburskiego kalendarza muzycznego jest organizowany corocznie przez Międzynarodową Fundację Mozarteum Tydzień Mozartowski. Odbywa się on w styczniu, w rocznicę urodzin kompozytora wszech czasów. Program imprezy wypełniają opery, koncerty orkiestrowe i kameralne oraz występy solistów. Dzięki udziałowi znamienitych interpretatorów Mozarta z całego świata, takich jak: Nicolaus Harnoncurt, Andràs Schiff czy Marc Minkowski i współpracy wielkich orkiestr, jak: Filharmonicy Wiedeńscy, Musiciens du Louvre, Grenoble czy Mozarteum Orchester Salzburg, festiwal może się poszczycić najwyższym poziomem artystycznym. Splendoru dodają mu występy świetnych zespołów kameralnych – jak choćby Hagen Quartett czy Artemis Quartett – oraz światowej sławy solistów. Koncerty odbywają się w Wielkiej Sali Mozarteum, na małej scenie festiwalowej Haus für Mozart, w Wielkim Domu Festiwalowym oraz w sali koncertowej Uniwersytetu Mozarteum.

Zimowy festiwal muzyczny powstał w 1956 r. i bardzo szybko wszedł do międzynarodowego kanonu imprez kulturalnych. Przyciąga on do Salzburga każdego roku wielkie rzesze melomanów ze wszystkich zakątków świata. Miasto jest w tym czasie szczególnie piękne i emanuje nadzwyczajną atmosferą. Zabytkowa starówka, jej barokowe budowle i średniowieczne zaułki otula puszysta, śnieżna szata. Mozartowskie dźwięki oraz romantyczna, zimowa oprawa wspaniale ze sobą harmonizują.

Muzyka klasyczna i nowoczesna
Założeniem programowym Tygodnia Mozartowskiego jest stworzenie pomostu między muzyką klasyczną a współczesną. W centrum uwagi znajduje się niezmiennie twórczość Mozarta, choć słuchacze zachęcani są do nowego odbioru jego dzieł i poznawania nowoczesnych interpretacji oraz kompozycji współczesnych twórców. Stąd w programie Tygodnia, obok klasyki w wykonaniu Andràsa Schiffa czy Daniela Barenboima, figurowały już prapremiery Pierre’a Bouleza i Jörga Widmanna. Wiedzę na temat nowych form interpretatorskich i nowoczesnego odbioru publiczność czerpie z licznych rozmów artystycznych, wywiadów wprowadzających i warsztatów dla młodzieży. Wywiady na żywo pozwalają słuchaczom utrwalić wspomnienie artystów.

Międzynarodowa Fundacja Mozarteum
Organizatorem Tygodnia Mozartowskiego jest Międzynarodowa Fundacja Mozarteum, instytucja non profit powołana do życia w 1842 r. przez oddanych sprawie kultury i sztuki mieszkańców Salzburga. Jej zadaniem jest sprawowanie pieczy nd spuścizną mozartowską oraz popularyzowanie twórczości mistrza. Fundacja zajmuje się więc organizacją koncertów, prowadzi badania naukowe i zarządza dwoma muzeami. W jej posiadaniu znajdują się m.in.: kamienica, w której przyszedł na świat Wolfgang Amadeusz, dom Mozartów przy pl. Makarta, Bibliotheca Mozartiana oraz Wielka Sala w gmachu Fundacji.

www.mozarteum.atTagi:  Salzburg, Mozart


_gallery_gesamtansicht_tsg-016_thumbnail2
_gallery_mozartansichten_tsg-037_thumbnail2
_gallery_mozartansichten_tsg-043_thumbnail2

 

Drogi Użytkowniku Portalu PodrozeLiterackie.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których PodrozeLiterackie.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.

Komentarze dla tego artykułu zostały zamknięte← Powrót